Czy łodzianie chcą słuchać rosyjskich kompozytorów

Czy łodzianie chcą słuchać rosyjskich kompozytorów

Postautor: Morpheus » 02 kwie 2015, 14:11

Radny PiS pyta, czy łodzianie chcą słuchać rosyjskich kompozytorów
Dziennik Łódzki, Marcin Darda, Data dodania: 2015-04-01 21:53:49 Ostatnia aktualizacja: 2015-04-02 09:30:34

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/38 ... ,id,t.html

Obrazek

Filharmonia Łódzka nie jest prorosyjska ani prosowiecka - wynika z informacji, której udzielono jednemu z radnych łódzkiego sejmiku.

Chodzi o pytania, które w swej interpelacji zadał radny Piotr Adamczyk, przewodniczący klubu PiS w sejmiku wojewódzkim. Jedno z nich brzmiało dokładnie tak: "Dlaczego repertuar koncertowy Filharmonii Łódzkiej jest tak ubogi, że w większości wykonywany jest z wykorzystaniem kompozytorów rosyjskich?

Czy aby na pewno publiczność łódzka chce słuchać muzyki jednego kompozytora, jak na przykład D. Szostakowicz i jego szczególnej twórczości proradzieckiej (XII Symfonia - dla Lenina, New Babylon - muzyka filmowa do filmu o działaczce Komuny Paryskiej) czy S. Prokofiewa - kantata "Aleksander Newski".

Na interpelację radnego PiS odpowiedział osobiście marszałek województwa Witold Stępień (PO). W odpowiedzi czytamy m.in., że "XII Symfonia Szostakowicza ostatecznie nie została wykonana w Filharmonii Łódzkiej, jednak wykonują ją muzycy m.in. filharmonii berlińskiej, amsterdamskiej i liverpoolskiej, co świadczy o randze tej kompozycji".

Z kolei kantata "Aleksander Newski" jest w repertuarze siedmiu innych filharmonii w Polsce, w tym Narodowej, poza tym jest także "symbolicznym nawiązaniem do obecnej sytuacji międzynarodowej".

Przewodniczącemu Adamczykowi w odpowiedzi przedstawiono w formie tabelki także zestawienie narodowościowe twórców, których kompozycje wykonywano w Filharmonii Łódzkiej przez ostatnie pięć sezonów. Wynika z niej, że jeśli ten wątek jest decydujący, to Filharmonia Łódzka nie jest w doborze repertuaru prorosyjska.

Choćby z analizy repertuaru w sezonie 2014/2015 wynika, iż jest w nim co prawda trzynaście kompozycji autorstwa kompozytorów polskich, a rosyjskich osiemnaście, jednak innych niż polskich i rosyjskich jest aż 77.

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/38 ... ,id,t.html
Awatar użytkownika
Morpheus
Administrator
 
Posty: 295
Rejestracja: 03 kwie 2008, 15:38

Wróć do Aktualności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron
stat4u